Málna Lekvár Mag Nélkül

Búza Gyomirtása Ősszel – Búza Gyomirtása - Fórum - Agroinform.Hu

Sajnos még mindig nem használjuk ki teljes egészében az egyszikűek elleni harcban a lehetőségként rendelkezésre álló technológiákat, mivel nem minden gazdálkodó érzi fontosnak a védekezést, illetve nem tartja mindenki kifizetődőnek az egyszikűek elleni védekezést. Hornyák Attila herbológus Nógrád Megyei Kormányhivatal Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre és a folyamatosan frissülő rajzási táblázatokra kíváncsi kattintson ide. Az Agroinform Növényvédőszer-adatbázisa elérhető ide kattintva.

  1. Az őszi búza őszi gyomirtása - KárKép
  2. Őszi búza gyomirtása - YouTube
  3. Kalászosok őszi gyomirtása – tekintsük át a lehetőségeket! - Agroinform.hu
  4. Védjük meg az őszi búzát! – A kalászosok őszi növényvédelme - Agroinform.hu

Az őszi búza őszi gyomirtása - KárKép

és a tarló tisztesfű (Stachys annua) mutathat nagyobb felületi borítást. Ebből az életforma csoportból kiemelkedik a vadzab (Avena fatua), mely már alacsony egyedszámnál is jelentős terméskiesést okozhat. A vetőmagszabvány szerint az őszi búza vetőmag minta semmilyen szaporítási fokban nem tartalmazhatja magját, csakúgy, mint a szédítő vadóc (Lolium temulentum) esetében. A repcsényretek (Raphanus raphanistrum) és konkoly (Agrostemma githago) magja az őszi búza vetőmag mintában szuperelit és elit szaporítási fokban 1 db, I-II. fok esetében 3 db lehet. Az évelő kétszikű gyomok közül a mezei acat (Cirsium arvense) és a folyondár szulák (Convulvulus arvensis) okozhat jelentősebb problémát (1. kép). Az apró szulák magja a vetőmagmintában szuperelit és elit szaporítási fokban 1 db, I-II. fokban 4 db lehet. A mezei acat jelentőségét növeli, hogy a hormonbázisú – és egyes szulfonil-urea – készítmények alkalmazása esetén többször is megfigyeltek hatékonyság-csökkenést, ami a hatóanyaggal szembeni rezisztencia kialakulásának jele.

), pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), tyúkhúr (Stellaria media), veronika fajok (Veronica spp. A készítmény folyékony formulációjú, javasolt dózisa 0, 75 - 1, 3 l/ha. A magasabb dózist későbbi kijuttatáskor, fejlettebb gyomnövények esetében ajánljuk. Valamennyi engedélyezett kultúrában a készítményt egy vegetásiós időszakban csak egy alkalommal lehet felhasználni. Utóvetemény korlátozás nincs, bármely kultúra vethető az Axial One használata után. Zab és durum búza kivételével bármely kalászos gabonában biztonsággal használható. Az Axial One előnyös tulajdonságai: kiemelkedő hatékonyság a felszaporodó egyszikűekre széles gyomirtási spektrum az egy- és kétszikű gyomnövények ellen könnyen kezelhető, beépített nedvesítőszert tartalmaz gyorsan felszívódik és jól szállítódik a gyomnövényekben nem jelent károsodási veszélyt a kultúrnövényre, még bokrosodás utáni időpontban sem nincs utóvetemény korlátozás. Tóth Csantavéri Szilvia Syngenta Kft. NÖVÉNYVÉDELEM HEFOP 3. A GYOMSZABÁLYOZÁS LEHETŐSÉGEI A BÚZATERMESZTÉSBEN HEFOP 3.

Őszi búza gyomirtása - YouTube

A harmadik felvételezés a szárbaindulás időszakában történik, melynek célja elsősorban a vadzab illetve a galaj egyedsűrűségének megállapítása. A gyomok összetételét és gyakoriságát a korábban alkalmazott gyomirtószerek illetve az elővetemény is jelentős mértékben befolyásolják. A gyomok faji összetétele a búza vetésekben jelentős változásokon ment keresztül az utóbbi évtizedekben, melyet jól szemléltet az 1. táblázat. A gyomfelvételezések alapján a búzavetésekben az ebszikfű (Matricaria inodora) és a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) jelentős mértékű előretörését lehet megfigyelni csakúgy, mint az árvakelésű napraforgó (Helianthus annuus) és a vadzab (Avena fatua) esetében. Az őszi búza vetésekben az egynyáriak közül a T1-T2 életformába tartozó gyomok szaporodhatnak fel. Ezek közül hagyományos hormonhatású készítményekkel nem megfelelő hatásfokkal irthatók az árvacsalán fajok (Lamium spp. ), pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), tyúkhúr (Stellaria media), veronika fajok (Veronica spp.

Az idei évben mind a 310 ha őszi búzát le szeretnék kezelni. Potháczky Tamás már szintén több éves tapasztalattal rendelkezik, és nagy híve az őszi gyomirtásnak. 2013-ban kisérleteket is végeztek a szövetkezet parcelláin a búza őszi gyomirtása témában, ahol az érdeklők saját szemmel is megfigyelhették, miként működik a gyakorlatban a Pledge és kombinációs partnere a Calipuron hatása a konkurenciát képező gyomnövényekre. Az agronómus elmondása szerint az őszi gyomirtás kihagyhatatlan tényező, mivel a növényzet konkurencia nélkül fejlődhet, ezáltal a télbe már egy megerősödött állomány megy át. Svoren Pál

Kalászosok őszi gyomirtása – tekintsük át a lehetőségeket! - Agroinform.hu

  • A búza őszi gyomirtása után erősebb lesz az állomány - Jó Gazda
  • 131 busz menetrend
  • Kalászosok gyomirtása - ezekkel a szerekkel érdemes
  • Kalászosok őszi gyomirtása – tekintsük át a lehetőségeket! - Agroinform.hu

Védjük meg az őszi búzát! – A kalászosok őszi növényvédelme - Agroinform.hu

Ilyen előny a gyomkonkurencia korai kiiktatása, melynek köszönhetően nő a termésbiztonság. Továbbá a tavaszi feladatok gyérítése, azaz tavasszal az őszi kalászosok gyomirtása már nem ad pluszfeladatot az amúgy is sűrű szezon eleji munkálatok közepette. Nem lesznek megkésett kezelések miatti gyomos gabonatáblák. Emellett hatékony védelem a kora tavasszal virágzó gyomnövények ellen. Valamint nincs taposási kár, és a kultúrnövénynek nincs árnyékoló hatása a kezeléskor, így az hatékonyabb lesz. Mely betegségek és kórokozók fertőzhetnek az ősz folyamán? Ősszel és télen több betegség jelentkezhet kalászos növényeinken, melyeknek a szerepe kitavaszodás után jelentősen megnövekszik. Habár nem jellemző az őszi fungicides védekezés ellenük, nyomon kell követnünk a betegségek okozta tüneteket és a fertőzöttség mértékét gabonatábláinkon. Fontos azonban hogy a védekezést már a vetés előtt megkezdjük, azaz gombaölő szerrel csávázott vetőmagot használjunk. Hiszen csak így tudunk védekezni a csírapusztulást és gyökérelhalást okozó kórokozók ellen (pl.

előretörése folyamatos tendenciát mutat. Az egyszikűek közül a nagy széltippan ( Apera spica-venti) és a parlagi ecsetpázsit ( Alopecurus myosuroides) úgyszintén okozhatnak komolyabb károkat. Amennyiben a herbicides kezeléseket tavaszra halasztjuk, az előbbiekben említett gyomok jelentős mennyiségű tápanyagot, fényt és vizet képesek elvenni a kultúrnövényünktől. A gyomkonkurencia korai kiiktatása jelentős mértékű terméskieséstől óvhat meg minket. A készítmények portfóliója folyamatosan bővül, így ezeket az aktuális gyomflóránkhoz igazítva tudjuk beépíteni termesztési technológiánkba. Az őszi gyomirtás optimális időpontja a kultúrnövény 1-5 leveles, illetve az egyszikű gyomok 1-3, a kétszikű gyomok 2-4 leveles fejlettségi állapota. Erre az időszakra több hatóanyag is rendelkezésünkre áll. Kétszikű gyomok ellen a floraszulam csak levélen, míg a metszulfuron-metil, diflufenikán, és a penoxulam talajon és levélen keresztül egyaránt hatnak. Amennyiben a területen egyszikű problémák is vannak célszerű olyan készítményeket használni, melyekben a klórtoluron, flufenacet, proszulfokarb, vagy pendimetalin hatóanyagok is megtalálhatóak.

Korai posztemergensen a nagy széltippan 1 – 2 leveles, a magról kelő kétszikűek szik – 2 leveles állapotában kell kijuttatni a készítményt. A készítmény egy vegetációs időszakban csak egy alkalommal használható. Normál vetésváltásnál nincs utóvetemény korlátozás. Hogy kinek ajánljuk a Pontos ® -t? Minden olyan termelőnek, akiknek már a kezdetektől gyomoktól mentes őszi búza és őszi árpa állomány elérése a céljuk, és egy rugalmasan használható, hatékony megoldást szeretnének. (x)

ELŐADÁS ÁTTEKINTÉSE • Búzatermesztés II. • A búzatermesztés agrotechnikai elemei • vetéstechnológia • növényvédelem • betakarítás • Fejlesztési alternatívák HEFOP 3. BÚZATERMESZTÉSII. rész HEFOP 3. VETÉS HEFOP 3. AZ ŐSZI BÚZA VETÉSÉT JELLEMZŐ FONTOSABB PARAMÉTEREK VETÉSIDŐ Optimális tágabb: október 5-25. szűkebb: október 12-18. (Gál hete) Korai – késői vetés problémái Befolyásoló tényezők VETÉSMÉLYSÉG Optimális: 4-6 cm Befolyásoló tényezők CSÍRASZÁM Optimális tágabb: 4, 8-6, 8 millió/ha szűkebb: 5, 2-5, 7 millió/ha Befolyásoló tényezők HEFOP 3. Az évelő egyszikű gyomnövények közül a nád (Phragmites australis) terjedésével is számolni kell, az ellene való védekezés nehéz. A vegyszeres gyomirtás őszi búzában több alkalommal is kivitelezhető. Preemergens kezelésre csak ritkán kerül sor, elsősorban akkor, ha a tavaszi gyomirtás kivitelezhetősége nem megfelelő. Ebben az esetben elsősorban az ősszel kelő két- és néhány egyszikű ellen védekezhetünk izoproturon, klórszulfuron, pendimetalin, triaszulfuron hatóanyagú készítményekkel.

A levélen keresztüli hatással elpusztítjuk a már kikelt gyomokat, míg a talajon keresztüli hatással megakadályozzuk a talajban lévő magok csírázását, kelését. Az őszi gyomirtásnak a munkaszervezés szempontjából is nagy jelentősége van. Az utóbbi évtizedben tapasztalhattuk, hogy az időjárás kiszámíthatatlanná vált, emiatt a tavaszi munkák nehezen tervezhetők. Ha a gyomirtást ősszel elvégezzük, ezzel a munkafolyamattal már nem kell foglalkoznunk. Ráadásul a tavaszi első permetezés során a tankkeverékekbe kevesebb növényvédő szert kell tennünk, melyek így kevésbé befolyásolják egymás hatékonyságát. Az őszi gyomirtásra a Nufarm az Agility+Alliance csomagot ajánlja. A csomag 20 l Agilityt és 800 g Alliance 660 WG-t tartalmaz. A 16 hektárra elegendő csomagot tankkeverékben kell kijuttatni. Az Agility dózisa 1, 25 l/ha, az Alliance 660 WG dózisa 50 g/ha. A két termék három hatóanyagot tartalmaz, melyek mindegyike talajon és levélen keresztül is hat. Ennek köszönhetően nemcsak a már fejlődő gyomokat pusztíthatjuk el, hanem a talajban lévő magok csírázását is megakadályozzuk.