Málna Lekvár Mag Nélkül

Matolcsy György Mnb

Mióta 2013-ban Matolcsy György lett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, nem fordult elő, hogy az MNB működése veszteséges lett volna, sőt évről évre komoly nyereséget könyvelt el a jegybank. 2021-ben azonban ennek a sorozatnak is vége szakadt, az MNB veszteséges - írja az, amely kiszúrta, hogy a jegybankelnök Magyar Nemzetben megjelent legutóbbi cikkében írt erről a költségvetés helyzete mellett. Akkor úgy fogalmazott: "az MNB korábbi nyereségét a sikeres válságkezelés jegybanki költségei, valamint a megugró infláció miatt emelkedő jegybanki kamatok együtt veszteségbe fordítják, ami évi több százmilliárd forinttal is növelheti a költségvetés kiadásait" Matolcsy 2013 márciusában vette át az MNB irányítását, azóta pedig a jegybank 2020-ig minden évet nyereséggel zárt. Így különös mérföldkő a 2021-es adat. De egyébként is kirívó, hogy bukott volna az MNB: az elmúlt 21 évben összesen 7 alkalommal jelentett veszteséget a jegybank. Utoljára 2012-ben, 39, 8 milliárdot, ami jelentősen elmarad a cikkben Matolcsy György által előrevetített több százmilliárd forintos mínuszhoz képest.

Matolcsy György marad az MNB elnöke - AzÜzlet

matolcsy györgy mtb.com

MNB.hu

Mindkettőre egyszerre van szükség, tehát a válasz nem vagy/vagy. A rövid válasz az, hogy a kettőre egyszerre. (Brendan Greeley, FT, Wall Street-i véleményrovat, 2022. február 16. ) A stabil kriptovaluta (stablecoin) tárgyában: ha valaki a pénzhez hasonlóan likvid pénzügyi kötelezettséget hoz létre, az inherens módon kezelhető. De ez a kriptovaluták megalkotói, a bankszektorok, a fogyasztók, és végül a kormányok és jegybankok számára is pénzügyi stabilitási kockázatot jelent. A dollárhoz kötött stablecoinok összértéke 2020 januárja óta hatmilliárdról 174 milliárd dollárra nőtt. A pénzügyi innováció lélegzetelállító üteme megfelelően gyors, új pénzügyi szabályozást igényel. A stablecoinokat nyújtó cégeket betétkezelő bankoknak kell tekintenünk, mert azok is, ahogyan arra Greeley is rámutat. Ez a globális pénzügyi világ minden tagjának összes pénzügyi innovációjára igaz. Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke Válasz a "Stablecoin firms should be regulated like the banks they are" (A stablecoin-cégeket úgy kell szabályozni, mint a bankokat, mert azok is) című cikkre.

Matolcsy György: Románia a mérlegen

Matolcsy györgy mn.com

matolcsy györgy mn.com

Index - Gazdaság - Matolcsy György kamatemelési ciklust jelentett be

matolcsy györgy mnb

Matolcsy György: A harmadik évtized

Pénzügyi támadástól tart az MNB elnöke Matolcsy György szerint a kockázatot a pénzpiacok jelentik, nem az EU. "Ha a pénzpiacok a két számjegyű GDP-növekedéssel járó idei második negyedéves újraindítás után úgy ítélik meg, hogy a változatlan törlesztési moratórium, az elfogadott 2022-es költségvetés, a tartósan kiugró infláció és a legnagyobb negatív reálkamatok együttesen fenntarthatatlan gazdaságpolitikát jelentenek, akkor erőteljes pénzügyi támadás érheti Magyarországot" – írtja a jegybankelnök. Szerinte ezt a pénzügyi támadást a moratórium célzott átalakítása (csak a valóban rászorulók folytathatják) és a jövő évi költségvetés módosítása védheti ki – előbbiről számtalanszor mondott már véleményt az MNB, legutóbb épp ma adtak ki egy közleményt erről. Végezetül az állami beruházási politikának is odaszúrt egyet, ugyanis – mint írja – a jövő évi költségvetés 5, 9 százalékos hiánya mögött az állami beruházások a GDP 7, 1 százalékos mértékére tervezett költségei állnak. Szerinte ha ezt az összeget megfeleznék, akkor azonnal lehetővé válna már 2022-ben az egyensúlyi pályára való visszatérés.

A kétszeres román teljesítmény egyik oka a korábbi hibás magyar gazdaságpolitika "árnyéka", másik oka pedig az, hogy a román modell néhány területen többet tud, mint a magyar. Ez 2020-ban is látható volt, mert a román gazdasági visszaesés (3, 9 százalék) kisebb volt, mint a magyar (4, 7 százalék) és a lengyel után (2, 5 százalék) a térségben a második legjobb adatnak számít. Ebben jelentős szerepe volt annak, hogy miközben a magyar beruházási teljesítmény 6, 9 százalékkal visszaesett, a román 6, 8 százalékkal nőtt. A román növekedési modellben a balti modellhez hasonlóan gyors a digitális átmenet, a szolgáltatási szektorra épül a növekedés, magas a beruházási dinamika, ezért jelentős a tőkemélyülés és ezek következtében erős a termelékenység javulása is. A 2010 és 2019 között elért 35, 2 százalékos román GDP növekedés két azonosan erős forrása a tőkebővülés, valamint a termelékenység/hatékonyság emelkedése (TFP) volt, emellett alig kapott szerepet foglalkoztatásbővülés. Ezzel szemben a magyar modell 31, 3 százalékos növekedésében a foglalkoztatásbővülés nagyobb szerepet játszott, mint a másik két tényező hatása.

Akkor a Wesztfáliai Béke (1648) után még 1657-ig folytatódott a spanyol-francia háború, most a 2030-as évek elején remélhető békeegyezményt követően egyáltalában nem biztos, hogy leáll az amerikai-kínai hadviselés. Ötödször, a háborús évtizedet az ország teljes megújítására szükséges felhasználnunk. A nagy kihívásra, mint nagy lehetőségre érdemes tekinteni, ami új jövőképhez és új stratégiához vezethet. Célunk nem a túlélés, hanem az évtized megnyerése. Ha nem ezt tesszük, még a túlélés is nehéznek bizonyulhat. Hatodszor, belső erőforrásaink teljes kiaknázásával és egy dinamikus reformfolyamattal háborús időszakban is folytathatjuk a békés építkezést és emelkedést. Emlékeznünk kell azonban arra, hogy Erdély egészen 1657-ig virágzott, akkor azonban a török Porta engedélye nélkül megtámadta az akkori Lengyelországot (a mi időnkben ez a terület Ukrajnához tartozik). A drámai hiba végzetes következményeit ismerjük. A tanulság örök: soha, senkit ne támadjunk meg, még bíztatásra vagy engedéllyel sem!

Vegyük sorra ezeket is: A piaci átmenet "transzformációs vesztesége" kisebb a lengyel, nagyobb a magyar gazdaság esetében. Már rögtön 1990-től megjelent a lengyelek előnye, mert a piaci átmenet vesztesége náluk kisebb volt, mint nálunk. A magyar sokkterápia az 1990-1993 közötti három év alatt történelmi veszteséget okozott, mert 1993 végén a magyar GDP 18, 3 százalékkal maradt el az 1989. év végi szinttől. A lengyeleknél két év alatt, 1990-1991-ben 16, 7 százalékos volt a GDP csökkenése. A magyar növekedésnél – egészen 1998-ig – lényegesen jobb volt a lengyel teljesítmény, így a két ország közötti induló fejlettségi különbség az új növekedési szakaszban már szűkült. A 2008/2009-es nyugati pénzügyi válságot a lengyelek nagyon jól kezelték, mert a költségvetési hiány elengedésével képesek voltak elkerülni a visszaesést, sőt 2009-ben 2, 8 százalékos növekedést értek el. Ezzel szemben mi a kettős, belső és külső válság, valamint a hibás válságkezelés hatására 6, 6 százalékos visszaesést szenvedtünk el.

  • Matolcsy György marad az MNB elnöke - AzÜzlet
  • Matolcsy györgy mtb.com
  • Matolcsy György 59. Közgazdász-vándorgyűlésen elhangzott előadása
  • Index - Gazdaság - Matolcsy György: Hiba volt elfogadni a jövő évi költségvetést